Daniel Adams
برنج مرغوب را با حواس پنج‌گانه به آسانی تشخیص دهید

برنج مرغوب را با حواس پنج‌گانه به آسانی تشخیص دهید

بازار برنج اشباع شده از برندها و ارقام مختلف که شناسایی برنج مرغوب را بسیار سخت کرده است. برنج‌های ترکیبی که از نظر تیپ و ظاهر دانه خیلی نزدیک به هم هستند. برنج‌های خارجی که با ارقام محلی شمال کشور مخلوط می‌شوند و به اسم برنج محلی به فروش می‌رسند. 

اما با کمی دقت و مهارت می توان برخی از ارقام محلی را از برنج‌های خارجی تفکیک کرد. در این مقاله ما روش‌های آسان و کاربردی را به شما آموزش می دهیم تا شما فریب سوداگران بازار را نخورید.

در اینجا منظور از ارقام کیفی؛ انواع برنج طارم است و ارقام غیرکیفی به برنج‌های خارجی و ارقام پرمحصول داخلی دسته‌بندی می‌شود.


1- حس بویایی (میزان عطر و بو برنج)

با قرار دادن مقداری برنج  بین دو کف دست و سپس دمیدن و استشمام آن، رایحه معطر ارقام کیفی احساس می‌شود که در ارقام غیرکیفی این عطر به مشام شخص احساس نمی‌شود و یا در برنج‌های مخلوط شده بسیار کم احساس می‌شود.

2- حس لامسه (میزان چربی برنج)

مقداری از برنج را بین دو کف دست گرفته و مالش می‌دهیم. سپس محل تماس کف دست و برنج را با دقت خاصی جهت یافتن چربی بسیار ناچیز ولی قابل لمس جست‌و‌جو می‌کنیم که احساس چربی در ارقام کیفی مشاهده می شود اما در ارقام برنج‌های خارجی و پرمحصول ایرانی قابل درک نیست یا اصطلاحا حالت شنی دارند. 

3- حس بینایی (رنگ اندازه و شکل ظاهری برنج)

نسبت طول به عرض دانه برنج اکثر ارقام کیفی بلند و مرغوب می‌باشند. اکثر ارقام کیفی و مرغوب اصولا دارای جنس گچی و غیر شفاف بوده که این ویژگی در ارقام پرمحصول به صورت غیرگچی و شفاف می باشد. 

همچنین با چند بار دیدن ارقام مختلف و مقایسه ظاهری آنها، می‌توانید تا حدودی ارقام مختلف را از نظر تیپ و ظاهر تفکیک کنید.

4- حس چشایی (طعم و مزه برنج)

این روش تشخیص نسبت به روش‌های دیگر کمی سخت‌تر می‌باشد. برای این روش مقداری از برنج را به مدت نیم ساعت خیس می‌دهیم و سپس مقداری از آن را زیر دندان می‌جوید و بعد بین دندان و زبان آن را مک می‌زنید که عطر و طعم برنج مرغوب در این حالت حس می‌شود.

 این روش برای ارقامی که تشخیص آنها سخت است و از نظر ظاهری نزدیک به هم هستند به کار می رود.

عطر و طعم واقعی برنج را تجربه کنید

شما با بکارگیری این روش‌های عملی به راحتی می‌توانید برنج ارقام کیفی را از ارقام غیرکیفی تفکیک کنید تا عطر و طعم واقعی این دانه‌های مروارید، زینت‌بخش سفره‌های شما باشد.

در ضمن حس شنوایی را بعد از بکارگیری این روش‌ها و استفاده از برنج‌های مرغوب، شما برای ما تعریف کنید. مثل صدای قل زدن برنج، صدای خوردن برنج با عطر و طعم دلپذیر یا گفت‌وگوهای صمیمی اعضای خانواده پس از خوردن یک غذای دلچسب با برنج ایرانی حاصل دست رنج کشاورز ایرانی.


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه

برای ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید